تخته نرد دو نفره بهمراه آموزش تصویری نحوه چیدن و روش حرکت مهره ها در بازی

آموزش بازی تخته نرد با اینکه ساده به نظر می رسد اما نکات ظریفی را در خود گنجانده است.

تخته نرد یکی از بازی های درامدزا سنتی و پرطرفدار بوده که نحوه و روش انجام این بازی به همراه آموزش های آن از قبیل نوع چیدن مهره ها و حرکت آن ها راز موفقیت در آن است. این بازی با اینکه ساده به نظر می رسد اما نکات ظریفی را در خود گنجانده است. در این مقاله نکات طلایی و کاربردی این بازی به شما آموزش داده می شود.

بازی تخته نرد دو نفره

بازی تخته نرد یکی از سرگرمی های کهن ایرانی ها و مردم خاورمیانه از حدود 2000 سال پیش تاکنون بوده است. در این بازی باید مهره های خود را در یک گوشه جمع کرده و هرچه زودتر آنها را از بازی خارج کنید. در ادامه بطور مفصل راجع به چیدن و نوع حرکت مهره ها، آموزش های کاربردی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد.

تاریخچه بازی تخته نرد چیست ؟

قدمت و تاریخچه تخته نرد به خاورمیانه و تمدن های قدیم نظیر ایران، روم، مصر و سومر باز می گردد. در هر کدام از این تمدنها بازی های تخته ای زیادی ابداع شده بود. اما این بازی در روم باستان با نام alea انجام می شده که به معنی هنر قمار با تاس بوده و حتی کلادیوس امپراتور روم نیز در مورد این بازی مطالبی حک کرده است.

بازی تخته نرد خود کپی از بازی Kubeia یونان بود که بعدها این بازی را به نام Tabula میشناختند. قدیمی ترین تخته نردی که تا به حال کشف شده، تخته نردیست که در شهر سوخته سیستان و بلوچستان پیدا شده است. در واقع عده ای این بازی را به اردشیر، بنیانگذار سلسله ساسانی (224 سال قبل از میلاد مسیح) نسبت می دهند. به این دلیل به تخته نرد، نردشیر نیز می گویند. بازی تخته نرد از طریق ساسانیان به هند و از هندوستان به چین رفت که چینی ها به این بازی Shwa-liu  (به معنی دو شیش) نیز می گویند.

تخته نرد به انگلیسی

معادل انگلیسی بازی “تخته نرد” backgammon است. در مورد ریشه این کلمه احتمالات زیادی داده اند که محتمل ترین آنها به انگلیسی قدیمی باز می گردد که در آن gammon به معنی بازی، و back هم به معنی پشت که در مجموع همان پشت بازی می شود. علت اینکه آن را پشت بازی نامگذاری کرده اند، به بازی شطرنج و پشت صفحه این بازی برمیگردد.

ملزومات بازی

بازی تخته نرد همانطور که گفتیم یک بازی ساده و در عین حال بسیار جذاب است. در واقع برای انجام این بازی شما به یک سری لوازم احتیاج داشته که فهرست وار به شما معرفی می کنیم.

 1. زمین بازی
 2. 15 مهره سیاه و 15 مهره سفید
 3. تاس
 4. جام تاس یا تاس ریز
 5. تاس دو (داو) یا تاس دوبل

نکته : از جام تاس و تاس دوبل در ایران استفاده کمتری می کنند اما در کشورهای دیگر بیشتر رواج دارد.

آموزش چیدن مهره ها در بازی تخته نرد

در ابتدای آموزش بازی تخته نرد شما را با نحوه و روش چیدن مهره ها آشنا می کنیم. در این بازی دو نوع مهره سیاه و سفید موجود است. چیدمان این مهره ها شبیه به هم هستند و فقط در جهت با یکدیگر متفاوت هستند.

چیدن مهره ها در تخته نرد

برای آموزش چیدن مهره در بازی تخته نرد فرض کنید شما مهره سفید را انتخاب کرده اید. به تصویر زیر با دقت نگاه کنید و مهره های خود را بچینید. حرکت مهره ها در زمان بازی با مهره سیاه در بازی تخته نرد بر خلاف حرکت عقربه های ساعت خواهد بود. و اگر مهره سفید را انتخاب کرده اید، حرکت مهره ها موافق با حرکت عقربه های ساعت است .

         

آموزش نحوه شروع بازی تخته نرد

در ادامه آموزش بازی تخته نرد پس از انتخاب رنگ و نوع چیدن مهره ها، هر دو بازیکن باید تاس بریزند و طبق توافق قبلی هر کس تاس بیشتر یا کمتری را آورد، شروع کننده بازی می شود. لازم به توضیح است که در سایت تخته نرد آنلاین همیشه تاس بزرگتر شروع کننده بازی است.

آموزش قوانین بازی

بازی تخته نرد را با آموزش قوانین این بازی جذاب پیش می گیریم. این بازی نکات کلیدی بسیاری دارد که در این قسمت قوانین اولیه بازی را شرح می دهیم.

حرکت مهره ها بعد از ریختن تاس

در این بازی اگر شما تاس ریختید و بطور مثال 3 و 1 آوردید، می توانید یک مهره با 4 حرکت به جلو برده و یا یک مهره را 3 حرکت و دیگری را 1 حرکت به خانه دیگری ببرید.

تاس جفت

زمانیکه شما تاس جفت بیاورید مانند 6 و 6 و یا ۱ و ۱ باید چهار بار آن عدد را بازی کنید. بطور مثال اگر جفت 5 بیاورید، چهار بار می توانید با مهره های مختلف و یا با یک مهره آن را بازی کنید.

قانون خانه بسته از طرف حریف

در ادامه آموزش بازی تخته نرد شما را با قانون خانه بسته از طرف حریف آشنا می کنیم. در این بازی همیشه مهره سیاه روی مهره سیاه و مهره سفید روی مهره سفید قرار می گیرد. بطور مثال شما هیچگاه نمی توانید سیاه را به خانه ای که حداقل ۲ سفید در آن وجود دارد ببرید و به اصطلاح می گویند خانه بسته است.

روش بازی تخته نرد با هر دو تاس

در بازی تخته نرد پس از اینکه تاس ها را میریزید حتما باید هر دو را بازی کنید، مگر آنکه هیچ راهی برای حرکت مهرهایتان نداشته باشید و خانه های حرکتی شما را حریف بسـته باشد. بطور مثال ممکن است شما ۴و 6 بیاورید، در این حالت شما ۴ را بازی می کنید ولی بقیه خانه ها بستـه باشد و نتوانید 6 را بازی کنید.

حرکت اول با تاس بزرگ

در این بازی همیشه اول تاس بزرگ حرکت می کند. البته در بعضی مواقع شما می توانید کوچک را بازی کنید و آن در صورتیست که به حریفتان ضرر نرسانید. برای درک بهتر به دو مثال زیر که در مورد این قانون است بادقت توجه کنید.

مثال 1

در ادامه آموزش بازی تخته نرد و نحوه حرکت مهره ها به تصویر زیر دقت کنید. اگر در بازی شما سیاه باشید و تاسهای شما ۵ و ۱ باشد، نمی توانید اول یک را با مهره خانه ۵ بازی کنید و بعد ۵ را بردارید. باید اول ۵ را بردارید و بعد ۱ را حرکت دهید. درست است که شما گشاد می دهید (مهره شما تک می شود) ولی روش بازی همین است.

مثال 2

در این قسمت از آموزش بازی تخته نرد به مثال دیگری توجه کنید. به تصویر زیر با دقت توجه کنید. اگر شما سیاه باشید و تاس های شما ۵ و ۴ باشند، برای آنکه بتوانید خانه ۲ را پر کنید شما می توانید اول تاس کوچک را حرکت داده و سپس تاس بزرگ را حرکت دهید. از آنجایی که در اینجا به حریفتان ضرری وارد نمی شود، می توانید مهره خود را با تاس کوچکتر بازی کنید.

تعداد مهره ها در خانه ها

یکی دیگر از قوانین در این بازی به این شکل است که هر بازیکن می تواند هر تعداد مهره در هر خانه ای داشته باشد (البته این قانون در کشور انگلستان متفاوت است و شما اجازه گذاشتن بیش از پنج مهره در یک خانه را ندارید).

قانون استثناء در ایران

در ادامه آموزش بازی تخته نرد قصد داریم با یکی از قوانینی که فقط در ایران اجرا می شود، آشنا کنیم. این قانون این است که شما هرگز نمی توانید بعد از زدن مهره حریفتان، مهره خود را روی دیگر مهره هایتان قرار داده و اصطلاحا به جای امن بروید. به تصویر زیر دقت کنید. اگر شما مهره سیاه باشید و تاس های 1 و 6 بیاورید، نمی توانید مهره سفید را بزنید و پس از آن روی مهره خود بروید.

 

آموزش حرکت مهره ها در بازی تخته نرد

آموزش بازی تخته نرد را با نحوه حرکت مهره ها در زمان های مختلف پی می گیریم. این قسمت از آموزش بسیار مهم بوده و درصورتیکه می خواهید بطور کامل با روش های این بازی آشنا شوید، لازم است با دقت نکات زیر را مطالعه کرده و یاد بگیرید.

قانون حرکت با تمام شماره های تاس ها

در ادامه آموزش به تصویر زیر با دقت نگاه کنید. اگر شما در بازی سیاه باشید و ۶ و ۲ بیاورید، نمی توانید ۶ را توسط خانه ۱۳ بازی کنید و بگویید ۲ ندارم. شما باید مهره خانه ۲۴ را ۶ حرکت به جلو برده و بعد از آن با همان، ۲ را بازی کنید و آن را در خانه ۱۶ قرار دهید.

مثالی دیگر برای حرکت مهره ها

به مانند تصویر زیر اگر شما مهره سیاه دارید و در حال برداشتن مهره های خود هستید و ۶ و ۴ بیاورید، شما نمی توانید از خانه ۶ یکی را برداشته و بعد بگویید ۴ را نمی توانم بازی کنم. روش درست این است که شما تاس ۴ را با مهره خانه ۶ بازی کنید و تاس ۶ را از خانه ۵ بردارید که شما سه مهره گشاد می دهید. این قانون این بازی است.

در ادامه آموزش به تصویر زیر با دقت نگاه کنید. به هنگام بازی اگر شما ۶ و ۳ بیاورید، فقط میتوانید ۶ را بازی کنید و نمی توانید ۳ را بازی کرده و بگویید ۶ را بازی نمی کنم.

روش مارس کردن در بازی تخته نرد

یکی از مهمترین قسمت ها در آموزش بازی تخته نرد، قانون مارس می باشد. اگر شما تمام مهره هایتان را از بازی خارج کنید، قبل از اینکه حریفتان بتواند اولین مهره خود را از بازی خارج کند، حریف شما مارس شده و شما برنده دو دست شده اید. یعنی امتیاز شما دو برابر محاسبه می شود. در صورتی که  اگر مارس نشود، امتیازی  کسب شده توسط شما، یک امتیاز است .

قانون مارس سیاه یا اکبر

در آخرین بخش از آموزش، به توضیح راجب یکی از انواع مارس در این بازی می پردازیم. این قانون در بعضی از کشورها اجرا می شود. وقتی که شما بتوانید تمام مهره‌های خود را از بازی خارج کنید و حریفتان هنوز هیچ مهره‌ای را خارج نکرده و حداقل یک مهره در خانهٔ شما داشته باشد، اصطلاحاً می‌گویند حریف مارس اکبر شده و در این‌صورت به شخص برنده ۳ امتیاز تعلق می‌گیرد.

سوالات متداول در مورد نحوه و روش بازی تخته نرد

در خصوص نحوه بازی تخته نرد و روش های مختلف در این بازی سوالات زیادی از سوی کاربران مطرح می شود. ما در بخش آموزش بطور کامل به جزئیات این بازی پرداخته ایم. اما قصد داریم برای آن دسته از عزیزان که حال و حوصله برای خواندن مطالب ندارند، یکبار دیگر سوالات مهم را بصورت کوتاه پاسخ داده و آن را در اختیار علاقمندان قرار دهیم.

 1. آیا بازی تخته نرد در کشورهای مختلف متفاوت است؟

  این بازی در اکثر کشور ها بجز یکی دو مورد، با قوانین مشابه انجام می شود.

 2. نحوه چیدن مهره ها در تخته نرد به چه صورت است؟

  چیدن مهره ها در این بازی به دو صورت بوده که در این صفحه بطور کامل با تصویر آن را آموزش داده ایم.

 3. آموزش مارس در بازی تخته نرد چگونه است؟

  مارس انواع مختلف از جمله مارس اکبر و مارس اصغر می باشد که در همین مقاله بطور مفصل آن را آموزش داده ایم.

 

بدون نیاز به فیلتر شکن